Szkoła-Auto » Vademecum » Manewr wyprzedzania – jak go bezpiecznie wykonywać?

Manewr wyprzedzania – jak go bezpiecznie wykonywać?

Trener: Marcin Weksej

Wyprzedzanie samochodem jest trudnym zadaniem i wielu kierowców, mimo długiego stażu za kierownicą, nie potrafi go poprawnie wykonać. Wynika to głównie z pośpiechu, wyprzedzania w miejscu niedozwolonym, braku dostatecznej widoczności na wykonywanie całego manewru itp. Co roku około 10% ofiar wypadków i rannych to ofiary kolizji z innym samochodem po nieprawidłowym wykonaniu takiego manewru.

Na początku zastanówmy się, na czym polega manewr wyprzedzania. Definicja znajduje się w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym i mówi, że jest to manewr, w trakcie którego jeden uczestnik ruchu przejeżdża obok innego jadącego w tym samym kierunku. Wyprzedzanie jest często mylone z mijaniem lub omijaniem. Rozwiejmy zatem wątpliwości, mijamy się z pojazdem jadącym w przeciwnym kierunku do nas, a omijamy pojazd, który się zatrzymał i się nie porusza.

Jak wyprzedzać samochód?

Odpowiedź na pytanie, jak wyprzedzać samochodem, jest złożona. Wyprzedzanie pojazdu należy podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich to przygotowanie się do samego manewru. Jeszcze przed włączeniem kierunkowskazu należy się upewnić, że taki manewr można wykonać. Czy mamy dostateczną widoczność i dystans, aby wyprzedzić? Jeżeli jedzie przed nami kolumna samochodów, sprawdzimy, czy mamy miejsce, gdzie będziemy mogli ewentualnie wjechać. Aby móc upewnić się, że możemy rozpocząć manewr wyprzedzania, wychylmy się lekko samochodem i sprawdźmy, czy mamy wolną drogę przed sobą.

Aby to zrobić skutecznie i bezpiecznie, nie jedźmy tuż za samochodem, który będziemy chcieli wyprzedzić. W takiej sytuacji będziemy potrzebowali wychylić się bardziej, co może spowodować zderzenie z pojazdem z naprzeciwka.

Jeżeli zachowamy większy dystans, manewr ten będzie dużo bezpieczniejszy, płynniejszy i już na starcie będziemy widzieli o wiele więcej na drodze.

Po dostrzeżeniu wolnej drogi przed sobą upewnijmy się, że nie jesteśmy wyprzedzani przez samochód jadący za nami i dopiero wtedy włączmy kierunkowskaz sygnalizujący zamiar zmiany pasa ruchu. Teraz możemy zacząć wyprzedzanie.

Faza druga to właściwe wyprzedzanie. Zróbmy to szybko i płynnie, zachowując odstęp od pojazdu wyprzedzanego, pamiętając o zachowaniu dopuszczalnej prędkości. Gdy przejeżdżamy obok pojazdu wyprzedzanego, kontrolujmy odległość od niego i obserwujmy, czy nic nie pojawia się na naszym pasie ruchu. Unikajmy gwałtownych skrętów kierownicą i kontrolujmy odstęp.

Teraz możemy przejść do fazy trzeciej. Aby zakończyć manewr wyprzedzania, powróćmy na swój pierwotny pas, którym się wcześniej poruszaliśmy, wyłączmy kierunkowskaz i ustabilizujmy prędkość. Pamiętajmy również, że przy każdym manewrze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

54 SKODA FABIA WP new

Wyprzedzanie z prawej strony – czy jest dopuszczalne?

Tak, jest ono dozwolone, ale jedynie w pewnych sytuacjach. Możemy to robić na drogach jednokierunkowych i niezależnie od tego, ile mamy pasów ruchu. Można wyprzedzać pojazd, który zasygnalizował zamiar skrętu w lewo, ale jedynie w sytuacji, kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca, aby to zrobić, nie wjeżdżając na pobocze.

Wyprzedzanie na drodze dwupasmowej jest dozwolone w sytuacji, kiedy mamy co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku w terenie zabudowanym, lub przynajmniej trzy pasy ruchu poza terenem zabudowanym. Pamiętajmy jednak, że jest to niebezpieczne manewr i z zasady należy wyprzedzać samochody raczej z lewej strony. Pojazd szynowy możemy wyprzedzać wyłącznie z prawej strony, chyba że uniemożliwia to układ torów, lub manewr odbywa się na drodze jednokierunkowej.

Wyprzedzanie na pasach i przed przejściem dla pieszych jest zabronione. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której przejście dla pieszych jest kierowane sygnalizacją świetlną lub ruch jest kontrolowany przez uprawnioną do tego osobę.

ENYAQ road show 92 scaled

Zdarzają się sytuacje, kiedy możemy wykonać wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Wyprzedzając rowerzystę, musimy zachować odstęp co najmniej 1 m. Należy zachować wtedy szczególną ostrożność i można przekroczyć linię podwójną ciągłą. Czasami, podczas wykonania manewru wyprzedzania pojazdu i powracając na swój pas ruchu, również możemy przekroczyć podwójną ciągłą, gdyż rozpoczynając taki manewr, nie mieliśmy możliwości ocenienia w pełni, gdzie znajduje się taka linia.

Wyprzedzanie na autostradzie jest manewrem często stosowanym i należy wykonywać go z lewej strony. Możemy wyprzedzać również z prawej strony, poza terenem zabudowanym, jeżeli mamy co najmniej trzy pasy ruchu w jedną stronę. Ta zasada znajduje także zastosowanie w przypadku wyprzedzania w terenie zabudowanym, wtedy wyprzedzanie może odbywać się również z prawej strony, jeżeli mamy dwa pasy w tym samym kierunku.

Pamiętajmy jednak, że wyprzedzanie z prawej strony jest manewrem ryzykownym, gdyż to lewy pas z zasady do tego służy.

Jaki mandat za nieprawidłowe wyprzedzanie?

Jeżeli wyprzedzimy na skrzyżowaniu, zostaniemy ukarani mandatem wysokości 1000 zł, a jeżeli w ciągu dwóch lat dokonamy podobnego wykroczenia, czeka nas recydywa, czyli zapłata równa 2000 zł.

W przypadku wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie możemy spodziewać się mandatu w wysokości 1500 zł, a jeśli będzie to recydywa, 3000 zł.

Pamiętajmy, że zapłacimy mandat, jeżeli pojazd jadący sąsiednim pasem ruchu zatrzyma się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, a my pojedziemy dalej. To również kara rzędu 1500 i 3000 zł.S
    Chcesz jeszcze lepiej prowadzić samochód? Szkoła bezpiecznej jazdy przygotowała szereg szkoleń zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kierowców. Są to m.in.: kurs bezpiecznej jazdypierwsza jazda samochodem.