Odpowiednia troska o auto jest kluczem do udanej, wieloletniej eksploatacji. Jak dbać o samochód, by służył nam przez długie lata? W zadbanym samochodzie ryzyko przykrych i kosztownych niespodzianek będzie znacznie niższe niż w przypadku auta zaniedbanego lub niepoprawnie konserwowanego. Z kolei utrzymywanie w dobrym stanie lakieru i elementów karoserii oraz dbanie o wnętrze pozwoli nam dłużej cieszyć się pojazdem wyglądającym, jakby niedawno opuścił salon. W tym krótkim poradniku postaramy się przekazać, jak dbać o auto od strony mechanicznej, jak zadbać o samochód przed zimą oraz jak prawidłowo go eksploatować, aby zminimalizować ryzyko awarii. Tego wszystkiego nauczy Cię szkoła bezpiecznej jazdy.
Stan techniczny samochodu zależy od jego wieku, przebiegu, ale przede wszystkim od tego, jak dbał o niego dotychczasowy użytkownik. Czy regularnie go serwisował i nie oszczędzał na obsłudze i częściach zamiennych? Auto w złym stanie technicznym generuje spore wydatki. Kupując zadbany samochód, możemy być pewni, że posłuży nam długo, o ile będziemy przestrzegać podstawowych zasad. Oto kilka wskazówek podpowiadających, jak dbać o auto:
Nie można również zapomnieć o maksymalnym zachowaniu bezpieczeństwa na drogach. To najważniejsza zasada, jaką musi przestrzegać każdy kierowca. Pamiętaj, że jazda nocą może być trudniejsza, dlatego zawsze prowadź auto tak, by nie doprowadzić do wypadku.
napisz do nas
Co w przypadku samochodu, którym dopiero co wyjechaliśmy z salonu? Jak dbać o nowe auto? W zasadzie tak samo jak o auto używane. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie lakieru powłoką ochronną. Dzięki temu można się dłużej cieszyć jego dobrym stanem. Co więcej, lepiej unikać myjni automatycznych, których obracające się szczotki mogą pozostawiać mikrorysy na lakierze.
Kompleksową ochronę antykorozyjną poprzez konserwację podwozia oraz zabezpieczenie profili i przestrzeni zamkniętych specjalnymi woskami należy zlecić profesjonalistom. Niestety fabryczna ochrona antykorozyjna wielu nowych aut jest niewystarczająca, dlatego warto to zrobić, zanim pojawią się pierwsze rdzawe wykwity.
Przez ok. 5000 pierwszych kilometrów powinniśmy delikatniej obchodzić się z gazem i nie jeździć na wysokich obrotach. Obecnie silniki są już docierane fabrycznie, ale w początkowej fazie eksploatacji auta wszystkie podzespoły muszą się ułożyć i zalecana jest spokojniejsza jazda.
Okresem będącym często wyzwaniem dla samochodu i wymagającym jego dodatkowego przygotowania jest zima. Nie każdy właściciel auta wie, jak dbać o samochód zimą, dlatego z myślą o tych kierowcach przygotowaliśmy kolejne porady:
Zatroszczyliśmy się o stan techniczny naszego pojazdu, ale jest coś jeszcze, co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko awarii i przykrych niespodzianek. Chodzi o prawidłowy sposób jazdy i użytkowania auta. To, jak dbać o samochód, odpowiednio go eksploatując, również zawiera się w kilku prostych zasadach, które warto przestrzegać.
Nowe przepisy dotyczące odległości między pojazdami okazały się niestety kolejnym martwym zapisem – w przeciwieństwie do np. niemieckiej, polska policja czy ITD nie posiada urządzeń stacjonarnych do automatycznego pomiaru odległości i wyłapywania w ten sposób piratów drogowych niestosujących się do przepisów. Również przenośne urządzenia do pomiaru prędkości najczęściej nie mają możliwości pomiaru odległości między pojazdami.
W rezultacie pomiar odległości między autami odbywa się tylko podczas okazjonalnych akcji policji, w których do tego celu wykorzystuje się nagrania ze śmigłowca, drona czy pomiar odległości z wiaduktów nad drogami szybkiego ruchu. Niezależnie od tego, czy przepisy dotyczące odległości są skutecznie egzekwowane, czy nie, dla naszego własnego bezpieczeństwa warto nauczyć się obliczania i utrzymywania bezpiecznego odstępu tak, aby z czasem zmieniło się to w nawyk, dzięki któremu będziemy mieć więcej czasu i miejsca, aby w porę zareagować na niebezpieczną sytuację na drodze. To właśnie o tych zasadach mówimy, gdy prowadzimy kurs bezpiecznej jazdy. O czym jeszcze warto pamiętać?
Samochody, wbrew przekonaniom niektórych kierowców, wymagają znacznie więcej troski, niż tylko dolewania paliwa i wymiany oleju. Jednak warto dbać o stan techniczny naszego auta, bo zadbany pojazd odwdzięczy nam się podwójnie – będziemy pewni, że nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie, a jego wartość przy ewentualnej odsprzedaży będzie wyższa.
Jako szkoła doskonalenia techniki jazdy chcemy przygotować kierowców do prawidłowego dbania o pojazdy. Zachęcamy do zapisów. Pierwsza jazda samochodem w naszym ośrodku pokaże Ci, jak uczą profesjonaliści. Zapraszamy również na szkolenie z jazdy samochodem elektrycznym.