Bezpieczna droga do szkoły

Drogi i ich otoczenie to środowisko, w którym każdy musi się nauczyć przebywać i prawidłowo reagować na wysyłane przez nie sygnały. Z rozpoczęciem nauki nie można zwlekać. Dzieci już od najmłodszych lat powinny pod opieką dorosłych poznawać reguły panujące na drogach i zasady podnoszące ich bezpieczeństwo.

Jak poważne mogą być skutki braku ich znajomości,
pokazują statystyki. W 2013 roku na polskich drogach
zginęło 141 dzieci w wieku 7-17 lat, a 4 831 zostało rannych.
Jeszcze gorzej te statystyki wyglądają wśród dzieci
i młodzieży w wieku 18–24 lata. W 2013 roku zginęły
553 osoby, a rannych zostało 8 227.

Ile jeszcze pracy przed nami, pokazuje wskaźnik ofiar: na 1 milion mieszkańców w Polsce, w grupie dzieci i młodzieży w wieku 18-24 lata wskaźnik ten wynosi 84,9, natomiast średni wskaźnik wszystkich ofiar dla Unii Europejskiej wynosi 52 ofiary.Co możemy zrobić, by dzieci były bardziej bezpieczne?Nie żałujmy czasu i wysiłku na omówienie zasad poruszania się na drodze. Pamiętajmy, że nasz przykład buduje postawę dziecka. Nasza mądrość drogowa i świadomość zostanie przejęta przez dziecko. Skonstruujmy z dzieckiem listę drogowych przykazań. Przećwiczmy takie zachowania jak: – przejście przez pasy – wyjaśnijmy oznaczenia, powiedzmy, co to jest „zebra” i dlaczego z niej powinniśmy korzystać, przechodząc na drugą stronę jezdni.

Pokażmy, jak zastosować regułę „spójrz w lewo, spójrz
w prawo i jeszcze raz w lewo”. Wyjaśnijmy, dlaczego nie
można bawić się przy drodze, ani przez drogę przebiegać
czy wchodzić przed nadjeżdżający samochód.- oznaczenie
odzieży odblaskami – od 1 września weszły w życie przepisy,
które nakazują używania odblasków po zmierzchu poza
terenem zabudowanym.

Używanie odblasków bardzo mocno podnosi widoczność. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy nadchodzi jesień. Odblask przy tornistrze czy odblaskowa opaska mogą uratować życie – poruszanie się chodnikiem i na drodze, gdzie chodnika nie ma Pokażmy, jak przemieszczać się na drodze i gdzie jest miejsce pieszego – jak korzystać z chodnika i dlaczego, gdy chodnika nie ma, powinniśmy przemieszczać się poboczem po lewej stronie.- wsiadanie i wysiadanie z samochodu Z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka istotne jest, by wsiadało i wysiadało ono od prawej strony pojazdu, czyli od strony, gdzie powinien znajdować się chodnik.„Pamiętajmy, że to my – dorośli, wyznaczamy standard zachowań. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kultura i poszanowanie innych uczestników pozwoli nam podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach nie tylko teraz, ale i w perspektywie kolejnych lat, kiedy to nasze pociechy zaczną aktywnie cieszyć się motoryzacyjną wolnością” – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022
Trenerzy

Nowa strona

Bardzo miło nam poinformować, że po kilku miesiącach intensyw...

28 kwietnia 2022
Trenerzy

Nowi trenerzy

Niedawno do naszej kadry dołączyło dwóch nowych trenerów. Łukasz...

25 kwietnia 2022