Bezpieczna droga do szkoły

droga do szkoly big

Drogi i ich otoczenie to środowisko, w którym każdy musi się nauczyć przebywać i prawidłowo reagować na wysyłane przez nie sygnały. Z rozpoczęciem nauki nie można zwlekać. Dzieci już od najmłodszych lat powinny pod opieką dorosłych poznawać reguły panujące na drogach i zasady podnoszące ich bezpieczeństwo.

Jak poważne mogą być skutki braku ich znajomości,
pokazują statystyki. W 2013 roku na polskich drogach
zginęło 141 dzieci w wieku 7-17 lat, a 4 831 zostało rannych.
Jeszcze gorzej te statystyki wyglądają wśród dzieci
i młodzieży w wieku 18–24 lata. W 2013 roku zginęły
553 osoby, a rannych zostało 8 227.

Ile jeszcze pracy przed nami, pokazuje wskaźnik ofiar: na 1 milion mieszkańców w Polsce, w grupie dzieci i młodzieży w wieku 18-24 lata wskaźnik ten wynosi 84,9, natomiast średni wskaźnik wszystkich ofiar dla Unii Europejskiej wynosi 52 ofiary.Co możemy zrobić, by dzieci były bardziej bezpieczne?Nie żałujmy czasu i wysiłku na omówienie zasad poruszania się na drodze. Pamiętajmy, że nasz przykład buduje postawę dziecka. Nasza mądrość drogowa i świadomość zostanie przejęta przez dziecko. Skonstruujmy z dzieckiem listę drogowych przykazań. Przećwiczmy takie zachowania jak: – przejście przez pasy – wyjaśnijmy oznaczenia, powiedzmy, co to jest „zebra” i dlaczego z niej powinniśmy korzystać, przechodząc na drugą stronę jezdni.

Pokażmy, jak zastosować regułę „spójrz w lewo, spójrz
w prawo i jeszcze raz w lewo”. Wyjaśnijmy, dlaczego nie
można bawić się przy drodze, ani przez drogę przebiegać
czy wchodzić przed nadjeżdżający samochód.- oznaczenie
odzieży odblaskami – od 1 września weszły w życie przepisy,
które nakazują używania odblasków po zmierzchu poza
terenem zabudowanym.

Używanie odblasków bardzo mocno podnosi widoczność. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy nadchodzi jesień. Odblask przy tornistrze czy odblaskowa opaska mogą uratować życie – poruszanie się chodnikiem i na drodze, gdzie chodnika nie ma Pokażmy, jak przemieszczać się na drodze i gdzie jest miejsce pieszego – jak korzystać z chodnika i dlaczego, gdy chodnika nie ma, powinniśmy przemieszczać się poboczem po lewej stronie.- wsiadanie i wysiadanie z samochodu Z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka istotne jest, by wsiadało i wysiadało ono od prawej strony pojazdu, czyli od strony, gdzie powinien znajdować się chodnik.„Pamiętajmy, że to my – dorośli, wyznaczamy standard zachowań. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kultura i poszanowanie innych uczestników pozwoli nam podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach nie tylko teraz, ale i w perspektywie kolejnych lat, kiedy to nasze pociechy zaczną aktywnie cieszyć się motoryzacyjną wolnością” – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Fleet Derby 2024

Škoda Auto Szkoła została ogłoszona zwycięzcą w kategorii szkole...

24 czerwca 2024
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Promocja wakacyjna!

Promocja wakacyjna! Serdecznie zapraszamy na wyjątkową promocję na&...

21 czerwca 2024