Zimowy wyjazd poza granice Polski

W Polsce już pierwsze oznaki wiosny, ale wielu Polaków wyjeżdża na narty poza granice kraju, gdzie nadal panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. W trosce o bezpieczeństwo i wygodę Polaków wybierających się w okresie zimowym w podróż za granicę samochodem, Szkoła Auto ŠKODA przygotowała zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez turystów oraz przypomina najważniejsze przepisy obowiązujące na ich terenie w okresie zimy.

Kiedy wyjeżdżamy poza granicę Polski zawsze mamy
na względzie zasady ruchu drogowego oraz panujące
w danym kraju ograniczenia. Jednak kiedy wybieramy się
na zagraniczne ferie zimowe, musimy również pamiętać
o tym, jak w danym państwie podchodzi się do sprawy
posiadania przez nas opon zimowych oraz przewożenia nart
– mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Austria – od 1 listopada do 15 kwietnia samochody muszą być wyposażone w opony zimowe (bieżnik 4 mm dla opon radialnych, 5 mm dla diagonalnych), jeśli warunki pogodowe tego wymagają (z dopuszczeniem stosowania łańcuchów tam gdzie stale lub przez większość czasu występuje pokrywa śnieżna). W kraju tym panuje bezwzględny zakaz przewożenia nart we wnętrzu auta.

Czechy – od 1 listopada do 31 marca samochody muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli warunki tego wymagają.

Słowacja – podobnie jak w przypadku Czech, opony zimowe obowiązują wtedy, gdy wymagają tego warunki.

Włochy – opony zimowe nie są obowiązkowe. Obowiązek ten występuje lokalnie, na górskich drogach (informują nas o tym znaki, które określają w jakim przedziale czasowym należy być w danym regionie wyposażonym w opony zimowe i/lub łańcuchy).

Niemcy – należy mieć opony zimowe w momencie opadów śniegu czy oblodzenia. Niemiecki ustawodawca przewidział kary w wys. od 40 do 120 EUR za nieodpowiednie przygotowanie samochodu do warunków zimowych.

Przed dłuższym wyjazdem warto również sprawdzić stan
wyposażenia naszego samochodu w: apteczkę spełniającą
europejskie normy; dwie, odblaskowe kamizelki (bez których
nie wolno wysiąść nam z samochodu w razie awarii); sprawny
zestaw naprawczy i zapasową oponę nadającą się do użycia.

Warto zainwestować w odpowiedni bagażnik dachowy w postaci np.: belek bazowych (wyposażonych w komplet uchwytów dla 2 do 6 par nart) mocowanych na dachowych relingach, do krawędzi dachu lub do fabrycznych elementów auta (o ile takowe posiada) ew. tzw. kufra (w którym oprócz nart, desek i kijków mogą zmieścić się również buty czy kaski).

Do naszych ferii zimowych naprawdę warto podejść
w sposób rozsądny. Zapewnić sobie niezbędne minimum
odpowiedniego treningu fizycznego przed wyruszeniem
na stok, a także odpowiednio przygotować się zarówno
merytorycznie, jak i technicznie do samej trasy podróży.
Dzięki temu bezpiecznie dowieziemy na górski stok
naszych pasażerów, jak i sprzęt – apeluje do wszystkich
ludzi wybierających się na zimowy wypoczynek w górach
Naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022
Trenerzy

Nowa strona

Bardzo miło nam poinformować, że po kilku miesiącach intensyw...

28 kwietnia 2022
Trenerzy

Nowi trenerzy

Niedawno do naszej kadry dołączyło dwóch nowych trenerów. Łukasz...

25 kwietnia 2022