ZIMA I NAPĘD NA CZTERY KOŁA

Obrazek News

Duże opady śniegu, które na początku roku nawiedziły nasz kraj spowodowały, że wielu kierowców i ich samochodów okazało się bezradnych na zimowe warunki jazdy. Większe szanse na walkę z poślizgiem i ze śniegiem mają użytkownicy aut z napędem 4×4.

Zalety napędu 4×4 docenić można szczególnie podczas zimy. To m.in. efektywniejsze przekazanie mocy na wszystkie koła, co zapewnia lepszą przyczepność przy przyspieszaniu oraz pokonywaniu zakrętów, zwiększając bezpieczeństwo jazdy niezależnie od stanu drogi i pogody. Dzięki lepszej przyczepności kół auto z napędem 4×4 przyśpiesza w trudnych warunkach lepiej, niż takie z napędem wyłącznie na jedną oś. Napęd 4×4 przydaje się też nie tylko zimą, bo poślizg może się zdarzyć o każdej porze roku, np. na mokrej nawierzchni.

Przyczyną poślizgu może być również nadmierna prędkość lub zbyt mocno skręcone koła. Większą ostrożność powinniśmy zachować poruszając się po mostach, wiaduktach, w pobliżu zbiorników wodnych i w zagłębieniach terenu.

W sytuacji, kiedy auto wpada w poślizg większe szanse na bezpieczne pokonanie tej sytuacji ma użytkownik pojazdu z napędem 4×4. Moment obrotowy przekazywany z silnika jest efektywnie rozdzielany pomiędzy obie osie, a jeśli auto ma automatyczny system rozdziału napędu, to wówczas większa część momentu obrotowego jest przekazywana na te koła, które mają lepszą przyczepność. Zimą kierowca może się też spotkać z przeszkodami na drogach w postaci zasp śnieżnych. Takie sytuacje zdarzają się nie tylko w górach, ale także w innych częściach kraju, nawet w miastach. Zaspę pokonujemy na pierwszym, bądź drugim biegu. Prędkość, z którą porusza się samochód, powinna być stała i nie za duża, by nie powodowała buksowania kół.

Napęd na cztery koła przestał być już domeną samochodów terenowych. W taki układ są też wyposażane popularniejsze SUV-y, a także zwykłe samochody osobowe. Skoda jest jednym z tych producentów samochodów, która ma w swojej ofercie kilka modeli wyposażanych w napęd 4×4. Oprócz SUV-ów Kodiaq i Karoq są to także modele Octavia oraz Superb. Głównym elementem układu napędu 4×4, który stosuje Skoda, jest elektrohydraulicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe, zapewniające płynny rozdział momentu obrotowego na przednią i tylną oś. Podczas normalnej jazdy, np. w mieście lub na suchej, twardej nawierzchni, 96 proc. momentu obrotowego z silnika trafia na oś przednią. Gdy jedno z kół wpadnie w poślizg, drugie z nich błyskawicznie otrzymuje większy moment obrotowy. W razie potrzeby sprzęgło wielopłytkowe może przekazać do 90 proc. momentu na oś tylną. Natomiast w połączeniu z różnymi systemami i funkcjami samochodu nawet 85 proc. momentu obrotowego może zostać przeniesione na jedno z kół. W ten sposób kierowca może się wydostać z zaspy. Wszystko następuje płynnie i bez jego udziału. Rozwój elektroniki i systemów wspomagania kierowcy pozwolił obudować ten rodzaj napędu w różne dodatkowe tryby jazdy, np. off-road. Ten tryb działa w zakresie prędkości od 0 do 30 km/h. Jego zadaniem jest polepszenie trakcji auta podczas jazdy w trudnych warunkach terenowych. Tryb off-road m.in. ułatwia ruszanie pod górę na wzniesieniu. Przydaje się również podczas zjazdu, automatycznie utrzymując stałą prędkość auta. Jak informuje producent, funkcja działa przy nachyleniu zbocza większym niż 10 proc. Kierowca nie musi wtedy kontrolować jazdy puszczając lub naciskając pedał hamulca, a może skupić się tylko na obserwacji terenu przed pojazdem. Pomimo zalet napędu 4×4 użytkownik auta wyposażonego w taki układ jadąc w trudnych warunkach powinien unikać sytuacji ekstremalnych i zawsze zachować ostrożność

POLECANE
POSTY:
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Bezpłatny kurs jazdy na autostradzie

Škoda Auto Szkoła, jako partner Autostrady Wielkopolskiej S.A., zaprasza ...

7 listopada 2023
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022