Szkoła-Auto » Vademecum » Omijanie a wymijanie – na czym polega różnica?

Omijanie a wymijanie – na czym polega różnica?

Trener: Dawid Zawadzki

Z punktu widzenia PORD (ustawa „Prawo o ruchu drogowym”) różnica jest bardzo istotna i ma duży wpływ na znaczenie przepisów. Kierowcy często mylą omijanie z wymijaniem.

Co to jest omijanie? Omijanie jest to przejeżdżanie obok pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, która nie jest w ruchu.

Co to jest wymijanie? Wymijanie jest to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku do naszego. Manewr mijania jest identyczny jak wymijania.

Podczas obu tych manewrów należy zachować ostrożność, szczególnie w nocy, kiedy mamy ograniczoną widoczność. Manewr omijania zazwyczaj występuje wówczas, kiedy przeszkoda, osoba lub pojazd znajdują się na naszym pasie ruchu. Jeżeli obiekt jest z daleka widoczny, to można wykonać wczesny ruch na kierownicy i upewnić się, czy nic nie jedzie z przeciwka. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy upewnić się w lusterku, czy nikt nas nie wyprzedza. Zdarza się, że kierowca jadący za nami nie widzi przeszkody przed nami i przystępuje do manewru wyprzedzania naszego pojazdu. Zawsze powinniśmy zachować odpowiednią prędkość oraz obserwować drogę, aby w sytuacji zagrożenia móc się bezpiecznie zatrzymać przed przeszkodą.

Większy problem może pojawić się w sytuacji, kiedy np. jest ciemno, nie ma widoczności albo po prostu nie obserwowaliśmy dobrze drogi i mamy mało miejsca i czasu, żeby ominąć przeszkodę. Powinniśmy wtedy wykonać płynny ruch na kierownicy, ponieważ, gdy będzie on gwałtowny, może dojść do zerwania przyczepności i samochód, mimo skręconych kół, pojedzie na wprost, uderzając w przeszkodę.

Podczas wykonywania manewru wymijania musimy brać pod uwagę także inne niebezpieczeństwo, szczególnie kiedy na jezdni nie ma oznakowania poziomego, czyli białej linii pośrodku jezdni (ciągłej bądź przerywanej). Musimy uważać, żeby nie dojechać za blisko środka jezdni, ponieważ często zdarza się, że możemy stracić lusterko. Inne niebezpieczeństwo wiąże się z aquaplaningiem, kiedy wjeżdżając w kałużę, opona nie nadąży odprowadzać wody, co może poskutkować zniesieniem pojazdu do środka jezdni, co z kolei może doprowadzić do zderzenia z autem, które jedzie z naprzeciwka. Zdarza się, że po drodze poruszają się pojazdy ponadgabarytowe, które mogą mieć szerokość nieco większą niż dozwolona i przekraczać środek jezdni. W takiej sytuacji bardzo łatwo przy wymijaniu doprowadzić do szkody. Kierowca jadący takim pojazdem, powinien umożliwić nam bezpieczny przejazd, natomiast jeśli sami uznamy, że możemy w jakiś sposób ułatwić wymijanie innym uczestnikom ruchu, to po prostu warto to zrobić.

Jak widać, różnica między wymijaniem a omijaniem ma ogromne znaczenie. Ważne jest, żeby każdy z tych manewrów wykonać możliwie bezpiecznie i przede wszystkim dobrze obserwować drogę, aby w porę podjąć właściwą reakcję. Czasem zdarza się, że inny uczestnik ruchu nas nie widzi lub jest na tyle zmęczony albo rozproszony, że konieczna jest właściwa reakcja z naszej strony. Przez właściwą obserwację drogi możemy czasem uniknąć groźnych sytuacji. Jeżdżąc samochodem zawsze starajmy się w pełni skupić na drodze, na tym co się dzieje przed nami i za nami.