Uważni kierowcy, bezpieczni rowerzyści

rowerzysci big

Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, a rowerowe wycieczki ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Nie brakuje również ludzi, którzy na rowerze realizują swoją sportową pasję. Tymczasem zainteresowanie tą formą spędzania czasu wyprzedza o wiele lat infrastrukturę, która zapewniłaby jego bezpieczne realizowanie.

Również użytkownicy rowerów mają sporo do nadrobienia. Statystyki pokazują jak niebezpieczne są wypadki z udziałem rowerzystów. w 2012 roku brali oni udział w 4665 wypadkach, w których zginęło 317 osób, w tym aż 300 rowerzystów. Podobnie jak piesi, nie są oni chronieni żadnymi strefami zgniotu i poduszkami bezpieczeństwa. Konsekwencje nawet drobnych zdarzeń mogą być poważne

O swoje bezpieczeństwo rowerzyści na drodze mogą
i powinni dbać na wiele sposobów.

Przede wszystkim należy zadbać o swoją widoczność. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest ona kluczowa. Rowerzysta powinien wyposażyć rower w oświetlenie, obowiązkowo jeśliporusza się w nocy. Dodatkowo warto zamontować na rowerze elementy odblaskowe, a dogarderoby włączyć nalepki lub opaski odblaskowe, które założone na nogi i ręce poprawią ich widoczność.

Wsiadając na rower, automatycznie powinniśmy uruchomić naszą wyobraźnię. Musimy myśleć nie tylko o tym, co sami robimy, ale także uważnie obserwować to co się dzieje dookoła nas. Niestety fakt, że jedziemy zgodnie z prawem, nie chroni nas od zagrożeń. Według statystyk najczęstsze kolizje samochodu z rowerem to zderzenia boczne. Jest towynik łączenia się ruchu rowerowego i samochodowego. Do zdarzeń tych dochodzi, ponieważ kierowcy nie mają nawyku obserwacji drogi rowerowej przed dojazdem doskrzyżowania. Wystarczy na 100-150 metrów przed skrętem obserwować drogę, bybezpiecznie przepuścić jadący na ścieżce rowerowej jednoślad. Przepisy w tej sytuacji jednoznacznie chronią rowerzystów.

Użytkownicy rowerów powinni mieć również świadomość, że i oni mogą być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Poruszają się 4 razy szybciej niż piesi. Dlatego po chodniku można się poruszać tylko w określonych okolicznościach, zawsze biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pieszych. Podobnie jest z przejeżdżaniem na rowerach przez pasy.

Kierujący samochodem może nie być w stanie zareagować,
gdy rozpędzony rower pojawi się na przejściu.

„Na drodze widoczność to dużo, ale nie wszystko. Nasze zachowanie, sposób jazdy, wykonywanie manewrów powinny być przewidywalne i łatwe do zauważenia przez innych uczestników ruchu. Stąd jak ognia powinniśmy unikać nagłych, zaskakujących manewrów. Mogą one wprowadzić w błąd innych uczestników ruchu. Na przykład odpowiednio wcześnie powinniśmy w widoczny sposób sygnalizować zamiar skrętu, poprzez wyciągnięcie ręki” – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.

Poruszając się po jezdni pamiętajmy o zajęciu odpowiedniego miejsca. Zgodnie przepisami rowerzyści powinni jechać przy prawej krawędzi jezdni. Dla bezpieczeństwa warto jednak zachować odstęp 1 m od jej skraju. Dzięki temu kierowcy pojazdów jadący za nami będą musieli zwolnić i poczekać na odpowiedni moment, żeby nas wyprzedzić. Wyprzedzając jednoślad, kierowcy powinni zachować bezpieczny odstęp – 1,5m.

Zwiększająca się liczba rowerzystów ma dużo plusów: zdrowy styl życia, ekologiczny transport i szansa dla zakorkowanych miast. Jeśli tylko uczestnicy ruchu drogowego będą wzajemnie szanować swoje prawa, poprawiając tym samym poziom bezpieczeństwa, rower może stać się bezpieczniejszym środkiem codziennego transportu.

Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Misztal
tel. +48 61 62 73 241, tel. kom. +48 690 406 241
e-mail katarzyna.misztal@skoda-auto.pl

Škoda AUTO

Jedna z najpopularniejszych marek samochodowych w Polsce i najczęściej wybieranych przezkupujących samochody nowe.

Od pięciu lat nieprzerwany tytuł numeru 1 na rynku!

W 2013 roku udział czeskiego producenta w polskim rynku samochodów wyniósł 12,63%.
Przez cały rok zarejestrowano w Polsce 36 410 samochodów marki Škoda.

Nieprzerwane pasmo sukcesów marki zapewniają atrakcyjne modele, które odpowiadają oczekiwaniom Klientów i są oferowane na korzystnych warunkach zakupu.

Wyniki sprzedaży poszczególnych modeli marki: w 2013 roku zarejestrowano łącznie 11 463 sztuk Octavii, 10 812 sztuk modelu Fabia. Škoda Citigo zajęła zaszczytne pierwsze miejsce w segmencie, a odświeżenie ŠKODY Superb przyniosło flagowemu modelowi marki najlepsze dotychczas, drugie miejsce w swoim segmencie.

Imponujący wzrost rejestracji samochodów w lutym 2014 r. W Polsce zarejestrowano wówczas aż 4 807 samochodów ŠKODY, co jest jednym z najlepszych miesięcznych wyników w historii marki.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Fleet Derby 2024

Škoda Auto Szkoła została ogłoszona zwycięzcą w kategorii szkole...

24 czerwca 2024
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Promocja wakacyjna!

Promocja wakacyjna! Serdecznie zapraszamy na wyjątkową promocję na&...

21 czerwca 2024