Spotkanie z Policjantem

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to trójkąt zależności między kierowcą, samochodem, którym się porusza, a uczęszczaną przez niego drogą. Zależności te regulują przepisy, na straży których stoi Policja.

Każdy kierowca w swojej karierze miał na pewno okazję do spotkania z patrolem policyjnej drogówki. Jak zachować się w takiej sytuacji? Jakie mamy prawa i obowiązki, a jakie obowiązki ma Policjant? Znajomość przepisów pomoże nam w sposób bezstresowy – o ile nie popełniliśmy wykroczenia – przejść każdą policyjną kontrolę..

Kierowcę do kontroli może zatrzymać zarówno Policjant umundurowany, jak i w cywilu. Policjant umundurowany może zatrzymać do kontroli w każdym miejscu, natomiast Policjant nieumundurowany – tylko na obszarze zabudowanym. Policjanci powinni rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i podania powodu zatrzymania. Policjant nieumundurowany jest zobowiązany pokazać legitymację służbową, a umundurowany – tylko na żądanie kontrolowanego kierowcy.

Funkcjonariusz zatrzymujący do kontroli może
sygnalizować taki zamiar ręką (tylko przy dobrej
widoczności), tarczą do zatrzymywania pojazdów,
a w przypadku złej widoczności latarką albo tarczą
ze światłem odblaskowym. Policjant jadący samochodem
może dawać sygnały z urządzeń sygnalizacyjnych,
świetlnych i nagłaśniających. Do kontroli może nas również
wezwać Policjant ze śmigłowca, w tym przypadku sygnały
wysyłane są z urządzeń nagłaśniających i świetlnych.

Kierowca, który otrzyma od Policjanta sygnał do zatrzymania, powinien zatrzymać pojazd w miejscu wskazanym przez Policjanta. Miejsce to nie powinno utrudniać ruchu i stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Po zatrzymaniu kontrolowany powinien położyć ręce na kierownicy i czekać na przyjście policjanta. Zakaz wychodzenia z samochodu obowiązuje również pasażerów. Kontrolujący Policjant może nakazać wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych.

Policjant zatrzymujący do kontroli ma szereg uprawnień.
Od sprawdzenia ważności prawa jazdy, dowodu
rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, przez sprawdzenie
trzeźwości kierującego, po uniemożliwienie dalszej jazdy
w przypadku m.in. nietrzeźwości, złego stanu technicznego
pojazdu czy braku odpowiednich uprawnień pozwalających
na prowadzenia pojazdu” – mówi Radosław Jaskulski,
instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Kontrolowany kierowca oprócz obowiązków ma również prawa, z których może skorzystać w przypadku, gdy nie zgadza się z oceną swojego wykroczenia. Prawa te są ściśle określone i dotyczą: możliwości złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności przez Policjanta, a także zasadności wystawionegomandatu lub jego wysokości. W takim wypadku możemy odmówić przyjęcia, a sprawa wówczas zostanie przekazana do sądu.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022
Trenerzy

Nowa strona

Bardzo miło nam poinformować, że po kilku miesiącach intensyw...

28 kwietnia 2022
Trenerzy

Nowi trenerzy

Niedawno do naszej kadry dołączyło dwóch nowych trenerów. Łukasz...

25 kwietnia 2022