Spotkanie z Policjantem

spotkanie z policjantem big

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to trójkąt zależności między kierowcą, samochodem, którym się porusza, a uczęszczaną przez niego drogą. Zależności te regulują przepisy, na straży których stoi Policja.

Każdy kierowca w swojej karierze miał na pewno okazję do spotkania z patrolem policyjnej drogówki. Jak zachować się w takiej sytuacji? Jakie mamy prawa i obowiązki, a jakie obowiązki ma Policjant? Znajomość przepisów pomoże nam w sposób bezstresowy – o ile nie popełniliśmy wykroczenia – przejść każdą policyjną kontrolę..

Kierowcę do kontroli może zatrzymać zarówno Policjant umundurowany, jak i w cywilu. Policjant umundurowany może zatrzymać do kontroli w każdym miejscu, natomiast Policjant nieumundurowany – tylko na obszarze zabudowanym. Policjanci powinni rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i podania powodu zatrzymania. Policjant nieumundurowany jest zobowiązany pokazać legitymację służbową, a umundurowany – tylko na żądanie kontrolowanego kierowcy.

Funkcjonariusz zatrzymujący do kontroli może
sygnalizować taki zamiar ręką (tylko przy dobrej
widoczności), tarczą do zatrzymywania pojazdów,
a w przypadku złej widoczności latarką albo tarczą
ze światłem odblaskowym. Policjant jadący samochodem
może dawać sygnały z urządzeń sygnalizacyjnych,
świetlnych i nagłaśniających. Do kontroli może nas również
wezwać Policjant ze śmigłowca, w tym przypadku sygnały
wysyłane są z urządzeń nagłaśniających i świetlnych.

Kierowca, który otrzyma od Policjanta sygnał do zatrzymania, powinien zatrzymać pojazd w miejscu wskazanym przez Policjanta. Miejsce to nie powinno utrudniać ruchu i stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Po zatrzymaniu kontrolowany powinien położyć ręce na kierownicy i czekać na przyjście policjanta. Zakaz wychodzenia z samochodu obowiązuje również pasażerów. Kontrolujący Policjant może nakazać wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych.

Policjant zatrzymujący do kontroli ma szereg uprawnień.
Od sprawdzenia ważności prawa jazdy, dowodu
rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, przez sprawdzenie
trzeźwości kierującego, po uniemożliwienie dalszej jazdy
w przypadku m.in. nietrzeźwości, złego stanu technicznego
pojazdu czy braku odpowiednich uprawnień pozwalających
na prowadzenia pojazdu” – mówi Radosław Jaskulski,
instruktor Szkoły Auto Škoda.

Kontrolowany kierowca oprócz obowiązków ma również prawa, z których może skorzystać w przypadku, gdy nie zgadza się z oceną swojego wykroczenia. Prawa te są ściśle określone i dotyczą: możliwości złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności przez Policjanta, a także zasadności wystawionegomandatu lub jego wysokości. W takim wypadku możemy odmówić przyjęcia, a sprawa wówczas zostanie przekazana do sądu.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Fleet Derby 2024

Škoda Auto Szkoła została ogłoszona zwycięzcą w kategorii szkole...

24 czerwca 2024
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Promocja wakacyjna!

Promocja wakacyjna! Serdecznie zapraszamy na wyjątkową promocję na&...

21 czerwca 2024