SKODA AUTO SAFETY

Jazda w zimowych warunkach wymaga szczególnej uwagi i umiejętności. Kiedy temperatura spada w okolice zera sytuacja na drodze może się szybko zmienić i zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Na co trzeba uważać i jak się przygotować do zimowych podróży w trudnych warunkach? Trenerzy ŠKODA AUTO SAFETY radzą, jak odpowiednio wcześnie rozpoznać niebezpieczne warunki na drodze i zachować kontrolę nad pojazdem nawet w bardzo wymagających sytuacjach.
 
Najważniejsza rada, o której każdy kierowca powinien zawsze pamiętać, nie tylko jesienią i zimą to: nie dać się zdekoncentrować za kierownicą, utrzymać wystarczającą odległość od innych użytkowników drogi i dostosować prędkość do panujących warunków. Przed wyruszeniem w podróż dobrze jest sprawdzić prognozę pogody i w razie potrzeby zaplanować dodatkowy czas na pokonanie planowanej trasy. Wyjazd wcześniej może zmniejszyć stres, szczególnie w drodze do biura.-

Przed wyruszeniem samochód powinien być całkowicie odśnieżony, włączając w to także dach i maskę. W innym przypadku można narazić siebie i samochody jadące za nami na ograniczenie widoczności z powodu spadającego z naszego pojazdu śniegu i lodu. Każdy kierowca powinien obowiązkowo wymienić opony letnie na zimowe z bieżnikiem o odpowiedniej głębokości, wynoszącej minimum 4 mm – komentuje Radosław Jaskulski, trener ŠKODA AUTO SAFETY.
 
Jak rozpoznać śliską lub oblodzoną nawierzchnię?
W niskich temperaturach ciemniejsze błyszczące plamy na drodze są oznaką śliskiej nawierzchni, należy wtedy ściągnąć nogę z pedału gazu. Kiedy na drodze zalega śnieg, należy założyć, że nawierzchnia może być śliska, dodatkowym zagrożeniem może być warstwa lodu zalegająca pod świeżym puchem. Warto zwolnić i zachować dodatkową ostrożność także w przypadku błota pośniegowego, które może zwiększać ryzyko poślizgu.

 Jak uniknąć poślizgu i buksowania kół?
Zbliżając się do oblodzonego odcinka należy zredukować prędkość przynajmniej o połowę, unikając przy tym gwałtownych ruchów kierownicą. Należy zwrócić uwagę na innych użytkowników drogi i zachować duży odstęp pomiędzy samochodami, ponieważ droga hamowania na śliskiej powierzchni znacznie się wydłuża.
 
– Jeśli jednak  pojazd wpadnie w poślizg nadsterowny należy zareagować, kontrując kierownicą, co oznacza skręcenie kół w kierunku, w którym ucieka tył samochodu. Trzeba to robić z wyczuciem, bo zbyt mocna kontra doprowadzi do gwałtownej zmiany rozkładu masy i w momencie odzyskania przyczepności może samochodem rzucić w drugą stronę. W nowoczesnych samochodach, wyposażonych w systemy takie jak ESP, czujniki wykrywają każdy, najmniejszy nawet uślizg kół i reagują właściwie do sytuacji. W poślizgu podsterownym system przyhamuje na przykład tylne wewnętrzne koło, a w nadsterownym – zewnętrzne przednie – dodaje Radosław Jaskulski, trener ŠKODA AUTO SAFETY.
 
Kiedy musimy ruszyć z miejsca na nawierzchni o ograniczonej przyczepności, należy albo delikatnie operować pedałem gazu i sprzęgłem i odjechać na tzw. półsprzęgle lub włączyć drugi bieg i ruszyć na niskich obrotach. Nowoczesne samochody wyposażone są jednak w systemy wspomagające kontrolę trakcji. Wszystkie modele ŠKODY oferują systemy stabilizacji toru jazdy ESP w standardzie.

Wyposażenie odpowiedzialnego kierowcy zimą
Każdy kierowca powinien mieć w samochodzie skrobaczkę do szyb i szczotkę do usuwania śniegu z samochodu. W nowej ŠKODZIE OCTAVIA oba przedmioty znajdują się w standardowym wyposażeniu i są schowane w korku wlewu paliwa i drzwi. W trakcie bardzo mroźnych zimowych dni pomocny będzie również spray do odmrażania szyb, który przyspieszy proces przygotowania samochodu do jazdy. Wybierając się w góry należy wyposażyć się w łańcuchy, a ich zakładanie przećwiczyć przed wyjazdem. Standardowo należy uzupełnić także zimowy płyn do spryskiwaczy, a w przypadku starszych akumulatorów sprawdzić ich stan.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022
Trenerzy

Nowa strona

Bardzo miło nam poinformować, że po kilku miesiącach intensyw...

28 kwietnia 2022
Trenerzy

Nowi trenerzy

Niedawno do naszej kadry dołączyło dwóch nowych trenerów. Łukasz...

25 kwietnia 2022