PIESI NA PASACH

162090518742

Nowe przepisy ruchu drogowego

 

Już niedługo, bo za trzy miesiące, zmienią się przepisy dotyczące ruchu drogowego i poruszania się pieszych po pasach. 1 czerwca 2021 roku zostanie wprowadzone prawo mówiące o tym, że pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych. W ten sposób otrzymają przywilej, do którego dojdzie jednak ograniczenie, ponieważ dodany został przepis o absolutnym zakazie używania telefonów na pasach. Dlaczego? Ponieważ piesi używający telefonów przy wchodzeniu na pasy nie są świadomi ewentualnych zagrożeń. Takie działania prowadzą do tego, że i jedni i drudzy uczestnicy ruchu, będą musieli zachować większą czujność podczas użytkowania dróg.

 

Jakie jeszcze zmiany czekają nas w czerwcu 2021 roku?

 

Oprócz wyżej wymienionych zmian, pojawią się regulacje takie jak:

niższa prędkość w godzinach nocnych w terenie zabudowanym – każdy kto prowadził pojazd po zmroku nawet na oświetlonej drodze, doskonale wie, że często zdarzają się sytuacje, iż nie widzimy pieszych ubranych w ciemne stroje i bez odblasków. A przecież  w niektórych wioskach i miastach wciąż mamy do czynienia z nieoświetlonymi fragmentami dróg. W związku z tym rząd wprowadzi nowe zasady dotyczące jazdy w godzinach nocnych w terenie zabudowanym, które będą skutkować obniżeniem prędkości maksymalnej w nocy noc do 50 km/h. Aktualnie między 23:00 a 5:00 rano, w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością do 60 km/h;

zakaz jazdy “na zderzaku”– każdy kierowca nie raz miał sytuację, kiedy jadący za nim pojazd podjeżdżał niemal pod sam zderzak. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która często prowadzi do poważnych wypadków drogowych. Wystarczy sytuacja w której pojazd jadący z przodu będzie musiał nagle zahamować, a kierowca „siedzący” mu na zderzaku nie będzie miał wystarczającego czasu na reakcję. Resort infrastruktury nie pozostawia złudzeń, że takie zachowanie na drogach ekspresowych i autostradach jest główną przyczyną wypadków samochodowych. Wprowadzenie zmian będzie wymuszało na kierowcach zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, która będzie wynosić połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierujący pojazdem np. 100 km/h, powinien utrzymywać dystans przynajmniej 50 metrów od poprzedzającego go samochodu. Z tej zasady jesteśmy zwolnieni tylko w przypadkach, kiedy dochodzi do wyprzedzania.

 

Polskie drogi – jedne z najmniej bezpiecznych w Europie

 

Statystyki Komisji Europejskiej są dla nas bezwzględne, Polska od lat jest w niechlubnej czołówce państw UE z największą liczba wypadków drogowych w tym tych śmiertelnych. Co gorsza sytuacja wcale się u nas szybko nie poprawia. Gorzej od nas wypadają jedynie Bułgaria i Rumunia. Dlatego też nasz rząd wprowadza nowe zasady zachowania kultury na drogach, które skutkować mogą większą ilością mandatów za złamane przepisy lub wręcz odwrotnie – wypadków i mandatów będzie coraz mniej. 

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Fleet Derby 2024

Škoda Auto Szkoła została ogłoszona zwycięzcą w kategorii szkole...

24 czerwca 2024
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Promocja wakacyjna!

Promocja wakacyjna! Serdecznie zapraszamy na wyjątkową promocję na&...

21 czerwca 2024