Możliwość swobodnego poruszania jest fundamentem wolności i niezależności.
Od najmłodszych lat szukamy rozwiązań, które zwiększają naszą mobilność. Na początku uczymy się poruszania i korzystania z dostępnych środków lokomocji, a z wiekiem nabieramy pewności, wprawy i cieszymy się niezakłóconym podróżowaniem.
Nie ma ograniczeń wiekowych do korzystania z dróg, trzeba tylko
pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Organizm ludzki poddaje się działaniu czasu. Problemy zdrowotne,
które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą mieć przełożenie
na bezpieczeństwo na drodze
– mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda
Według raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji (Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego), osoby w wieku 60+ spowodowały w 2012 roku łącznie 3 548 wypadków, podczas gdy kierowcy w wieku 25 – 39 lat aż 9 785 wypadków.
U osób starszych mogą występować:
Słabsze widzenie – jeśli wzrok nie działa sprawnie, może się zdarzyć, że kierowca nie zauważy ważnych sygnałów na drodze. Z wiekiem oczy są dużo bardziej wrażliwe na oślepienie, a kolory, które widzimy, tracą swój blask. Szczególnym zagrożeniem jest pogorszenie widzenia koloru czerwonego. Osoba po 60 roku życia potrzebuje dwa razy więcej czasu na dostrzeżenie czerwonego światła w hamującym samochodzie, niż młody kierowca.
Spadek zdolności motorycznych – mięśnie z wiekiem tracą swoją elastyczność i wolniej reagują.
Spadek funkcji poznawczych – dobra obserwacja, skuteczne lokalizowanie zagrożeń, analizowanie i reagowanie to funkcje umysłu. W naturalnym procesie starzenia się działanie mózgu może ulec pogorszeniu. Jeśli ten proces poznawczy będzie przechodził wolniej
lub nieprawidłowo, ryzyko udziału w wypadku będzie rosło.
Z wiekiem rozwijają się też różne stany chorobowe, rośnie ryzyko udaru czy zawału serca.
Co zrobić, by nie rezygnować z aktywności za kierownicą? Oto nasze rady:
1. Dbajmy o zdrowie. Na nasze samopoczucie i sprawność wpływ ma wiele rzeczy, zaczynając od prawidłowego żywienia, przez opiekę medyczną po zdrowy styl życia.
2. Regularnie sprawdzajmy wzrok. Stosujmy się do zaleceń lekarza w zakresie korekty wzroku. Jeśli podczas jazdy w nocy czujemy się niekomfortowo, starajmy się jej unikać.
3. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Zawsze zapinajmy pasy, zwracajmy uwagę na prawidłowe przygotowanie się i sygnalizowanie manewrów, zainstalujmy wewnątrz samochodu dodatkowe lusterko, które pomoże wyeliminować tzw. martwy punkt.
4. Bądźmy skoncentrowani i przewidujący.
5. Bądźmy uśmiechnięci. Za kierownicą nie ma miejsca na nerwy i agresję.
Pamiętajmy, aby będąc uczestnikiem ruchu drogowego dbać nie tylko o siebie, ale też o innych. Bądźmy wyrozumiali dla starszych kierowców, bo przyjdzie taki czas że sami też nimi będziemy.
Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Misztal
tel. +48 61 62 73 241, tel. kom. +48 690 406 241
e-mail katarzyna.misztal@skoda-auto.pl
Promocja Świąteczna w Škoda Auto Szkoła Regulamin promocji: Promoc...
Škoda Auto Szkoła została ogłoszona zwycięzcą w kategorii szkole...
Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...