Bezpieczne podróżowanie w ciąży

ciaza big

Kobiety spodziewające się dziecka powinny wiedzieć, jak bezpiecznie podróżować zarówno za kierownicą, jak i na fotelu pasażera.

Jak więc podróżować bezpiecznie w ciąży? Oto nasze wskazówki:

Pasy bezpieczeństwa – pomimo że przepisy zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę
bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, zdecydowanie namawiamy do ich prawidłowego zapinania.
Jak to zrobić?

Pas powinien być poprowadzony jak najbliżej ciała,
pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pasa
dociągnijmy go tak, by nie było żadnego luzu.

Ciekawym rozwiązaniem jest adapter do pasów, który powoduje, że pasy nie przyciskają brzucha oraz nie przesuwają się podczas jazdy, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i komfort podróżowania przyszłej mamy.

Prawidłowa pozycja – fotel samochodowy powinien być tak ustawiony, by plecy przylegały
do oparcia, a ramiona były wyprostowane.

Jeśli przyszła mama prowadzi samochód, fotel powinien
być ustawiony na tyle blisko, by można było bezpiecznie
operować pedałami i na tyle daleko, żeby brzuch
nie dotykał kierownicy.

Warunki drogowe – w okresie ciąży kobiety powinny być wyczulone na warunki, w których przyjdzie się im poruszać. Gdy występuje ryzyko nieprzewidzianych, komplikujących podróż zdarzeń powinny wybrać inny środek transportu lub podróżować na fotelu pasażera.

„Dobrym pomysłem jest, aby w samochodzie zostawić zestaw podróżny, który pomoże wezwać pomoc, czy przetrwać trudne chwile np. awarię samochodu. W takim zestawie może się znaleźć woda, ładowarka samochodowa albo zapasowy telefon z naładowaną baterią oraz energetyczne jedzenie” – komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto Škoda.

Planowanie podróży – wyruszając w podróż warto ją tak zaplanować, by była jak najmniej stresująca i trudna. Plan powinien zakładać regularne postoje i odpoczynek. Odpowiednie dotlenienie organizmu pozwoli uniknąć skurczy i opuchnięć.

Kobiety powinny mieć przy sobie dokumentację medyczną
i numer kontaktowy do lekarza, który szybko udzieli
pomocy gdyby działo się coś niepokojącego.

Wsparcie bliskich – w okresie ciąży bezcenna jest pomoc bliskich. Nic tak nie wpłynie na samopoczucie i komfort jazdy kobiety jak świadomość, że ktoś zadbał o samochód. Sprawdził stan opon, ich ciśnienie, uzupełnił olej i płyn do spryskiwaczy, zadbał o prawidłowe oświetlenie
i odpowiedni poziom paliwa.

Dla kobiet w ciąży jazda samochodem może być frajdą, a może też być nieuniknioną koniecznością. Pamiętajmy o stosowaniu zasad bezpieczeństwa, szanujmy stan, w którym jesteśmy, aby wszystkie podróże były szczęśliwe.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Bezpłatny kurs jazdy na autostradzie

Škoda Auto Szkoła, jako partner Autostrady Wielkopolskiej S.A., zaprasza ...

7 listopada 2023
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

12 maja 2023
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022