Bezpieczna jazda nocą

Obrazek News

Jazda samochodem w nocy jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Oprócz ograniczonego pola widzenia, kierowca musi poradzić sobie ze zmęczeniem, sennością oraz oślepiającymi światłami innych samochodów.

Jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania? Oto kilka naszych wskazówek.

Zadbaj o światła. Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł,
a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogę oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Słabe, stare żarówki dodatkowo ograniczą naszą widoczność. Reflektory to nasze oczy,
jeśli o nie nie zadbamy, ryzykujemy swoim bezpieczeństwem.

Czystość. Drugim, podstawowym elementem to czystość szyb i reflektorów.

Czyszczenie szyb nie tylko na zewnątrz a także w środku
powinno być naszym rutynowym działaniem.

Podobnie jak czyszczenie reflektorów. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą powodować
bardzo duże ograniczenie skuteczności świateł.

Oświetlenie wewnątrz samochodu. Jeśli w naszym samochodzie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej powinniśmy ustawić je tak, by nie było zbyt intensywne. Mocne światło wewnątrz samochodu będzie osłabiało naszą zdolność obserwacji tego, co się dzieje
na zewnątrz. Jeśli korzystamy z nawigacji, ustawmy ją w trybie jazdy nocą. Specjalnie dobrane kolory i intensywność światła pozwolą nam na bezpieczne nawigowanie bez pogorszenia naszej zdolności obserwacji drogi.

Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują
intensywne światło. Zasadą jest, że światło z tych
urządzeń powinno być niewidoczne dla kierowcy.

– mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.

Obserwacja drogi. Podczas jazdy nocą bardzo ważna jest ciągła obserwacja drogi. Powinniśmy unikać patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów. Krótkie spojrzenie może spowodować,
że nawet przez kilka sekund będziemy oślepieni. Podczas jazdy wykorzystujmy światła drogowe, zdecydowanie poprawiają one nasze pole widzenia i pozwalają na lepszą obserwację drogi i jej otoczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednio wczesnym ich wyłączaniu tak, by nie oślepiać kierowców przed nami i jadących z naprzeciwka. Świateł drogowych nie można również używać
w terenie zabudowanym, chyba że teren jest nieoświetlony.

Odpoczynek. Wsiadając do samochodu miejmy świadomość drogi, która jest przed nami.
Szczególnie nocą, gdy musimy być bardziej skoncentrowani i szybciej się męczymy.

Pamiętajmy o konieczności regularnych postoi
i odpoczynku. Kawa czy środki pobudzające działają
przez chwilę, ale później objawy nasilają się jeszcze
mocniej. Nie dajmy się im oszukać.

Kultura jazdy. Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Po pierwsze: zachowujmy odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed nami, aby nasze światła nie świeciły kierowcy w lusterko wewnętrzne i nie oślepiały go. Po drugie: jeśli jedziemy na światłach drogowych zmieniajmy je odpowiednio wcześniej,
mając na uwadze innych uczestników ruchu, tak pieszych jak i zmotoryzowanych. Po trzecie: jeśli jesteśmy wyprzedzani, a mamy włączone światła drogowe, zmieńmy je na mijania dopiero, gdy samochód nas wyprzedzający będzie na naszej wysokości. Po czwarte: dla kierowców jadących
za nami nasze światła są ważnym źródłem informacji na temat tego, co się dzieje na drodze. Nie lekceważmy tego, to co jest dla nas widoczne, dla kierowcy za nami może
być niespodziewane.

Systemy ułatwiające podróżowanie w nocy. Aby ułatwić kierowcom podróżowanie w nocy,
a także poprawić ich komfort i bezpieczeństwo, producenci aut dbają o możliwość zaopatrzenia swojego auta w systemy, które ułatwiają nocną jazdę w tym między innymi automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z funkcją doświetlania zakrętów czy też
automatycznie włączające się i wyłączające się światła drogowe.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Bezpłatny kurs jazdy na autostradzie

Škoda Auto Szkoła, jako partner Autostrady Wielkopolskiej S.A., zaprasza ...

7 listopada 2023
Trenerzy

Nowe szkolenia

Często pytacie nas, czy oprócz szkoleń na torze, można u ...

6 maja 2022