Bezpieczeństwo pieszego na drodze

bezpieczenstwo pieszego big

Według statystyk, w 2012 roku doszło do 10 309 wypadków z udziałem pieszych, w wypadkach tych zginęło 1 167 osób, a rannych zostało 9 945 osób. Wypadki z udziałem pieszych stanowią prawie 33% wszystkich wypadków na polskich drogach.

Pieszy jest najsłabiej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W przeciwieństwie do kierującego samochodem nie chroni go karoseria i strefy zgniotu, nie zabezpieczają go poduszki powietrzne ani kurtyny bezpieczeństwa. Orężem pieszego jest wyobraźnia i dbanie o swoją widoczność, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, a opady deszczu czy śniegu powodują obniżenie widoczności.

Kodeks drogowy precyzyjnie opisuje zasady zachowania się
pieszego. Przede wszystkim, pieszy zobowiązany jest do
poruszania się po chodniku.
Jeżeli nie ma chodnika, może poruszać się lewą stroną
drogi, dzięki czemu będzie widział nadjeżdżające z 
naprzeciwka samochody.

Przechodzić na drugą stronę jezdni pieszy powinien w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach dla pieszych. Na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, niemniej powinien zachować ostrożność. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne pod warunkiem, że miejsce przez które przechodzimy jest odległe od pasów ponad 100 m.

Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Zadbajmy o to, by jeździć na oponach, które mają bieżnik
3-4 mm. Jeśli mierzymy ciśnienie w oponach pamiętajmy,
że temperatura ma wpływ na jego wysokość.

Montaż
jeśli decydujemy się na zakup opon pamiętajmy, żeby zakładać je na 4 koła. Założenie tylko na przednią oś spowoduję, że podczas hamowania czy skręcenia będzie uciekał nam tył samochodu. Jeśli założymy opony tylko na tył, przód samochodu będzie pozbawiony sterowalności.

Dobrym nawykiem, wpajanym już dzieciom w wieku
przedszkolnym jest stosowanie zasady: spójrz w lewo,
spójrz w prawo, spójrz jeszcze raz w lewo.
Jeżeli nic nie jedzie, przechodź zdecydowanie, najkrótszą
drogą, wzrokiem kontrolując, czy na pewno nic 
nie nadjeżdża. Zasadę tę powinniśmy stosować
bez względu na miejsce, w którym przechodzimy na drugą
stronę jezdni – nawet, jeśli jest to przejście wyposażone
w sygnalizację świetlną” – mówi Radosław Jaskulski,
instruktor Szkoły Auto Škoda.

Bezpieczeństwo pieszego zależy też w dużej mierze od rozsądku i wyobraźni kierowców, którzy powinni:

  • Zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, jeśli tylko widzą, że pieszy ma zamiar przejść na drugą stronę,
  • Nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, ani w ich okolicy,
  • Zachowywać ostrożność mijając pieszych, a także podczas zjeżdżania na pobocze, gdy widoczność jest ograniczona,
  • Stosować zasady ruchu drogowego i przestrzegać limitów prędkości. 10-02-2014 2/2 Skoda PR

Nasza rola w ruchu drogowym się zmienia. Bywamy kierowcami i pieszymi. Dlatego tak ważne jest, byśmy w każdej roli działali świadomie i ze zrozumieniem drugiej strony. Tylko tak możemy zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy

Fleet Derby 2024

Škoda Auto Szkoła została ogłoszona zwycięzcą w kategorii szkole...

24 czerwca 2024
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Promocja wakacyjna!

Promocja wakacyjna! Serdecznie zapraszamy na wyjątkową promocję na&...

21 czerwca 2024