Akcesoria zimowe. Bądź przygotowany na nieoczekiwane!

Obrazek News

Zwykły wyjazd do niedalekich miejscowości może w wyniku zmiany warunków atmosferycznych zmienić się w wielogodzinną szkołę przetrwania. Szczególnie zimą, gdy dopadnie nas śnieżyca lub utkniemy zablokowani na oblodzonej drodze. Warto więc się przygotować i doposażyć samochód na różne ewentualności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ustawodawca zobowiązał kierowców do wożenia w samochodzie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Gaśnica zgodnie z zaleceniami powinna być raz do roku poddana przeglądowi. Trzeba pamiętać, żeby to wyposażenie było w miejscu łatwo i szybko dostępnym. Będzie to miało znaczenie w sytuacji zagrożenia, kiedy liczy się każda sekunda.

„Mimo że kierowcy samochodów osobowych zwolnieni
są z obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej, każdy
dla swojego bezpieczeństwa powinien się w nią zaopatrzyć.
Co istotne, powinien ją umieścić w miejscu zapewniającym
mu łatwy do niej dostęp np. pod swoim fotelem. Wszystkie
prace poza samochodem kierowca powinien wykonywać
w kamizelce. Zdecydowanie poprawi swoją widoczność
o świcie, po zmierzchu i w nocy, ostrzeże także innych
kierowców o zagrożeniu – mówi Radosław Jaskulski,
instruktor Szkoły Auto Škoda..

Kolejnym elementem wyposażenia, który nie jest obowiązkowy, a który warto mieć w samochodzie to apteczka. Bandaż, jednorazowe rękawiczki czy plastry mogą okazać się niezbędne w przypadku niewielkiego skaleczenia, nie mówiąc o poważniejszych zdarzeniach.

Wyżej wymienione wyposażenie powinniśmy traktować jako
zalecane, bez względu na porę roku. W warunkach zimowych
powinniśmy je rozszerzyć o:

Łańcuchy śniegowe
zalecane szczególnie kierowcom wybierającym się w góry. Na niektórych drogach istnieje obowiązek poruszania się samochodami w nie wyposażonymi. Przed wyjazdem powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, należy przećwiczyć zakładanie łańcuchów. W trudnych warunkach nie będzie czasu na naukę, stracimy niepotrzebnie czas, nerwy i zdrowie.

e w przypadku niewielkiego skaleczenia, nie mówiąc o poważniejszych zdarzeniach.

Po drugie pamiętajmy, że łańcuchy zawsze zakładamy na oś
napędową, jeśli mamy napęd na cztery koła, łańcuchy
zakładamy na przednią oś. Ciekawym rozwiązaniem są tzw.
skarpety śniegowe, czyli specjalne pokrowce nakładane
na koła. Ich zaletą jest łatwy montaż oraz gwarancja dobrej
przyczepności na śniegu i lodzie.

Lina
przydatna nie tylko zimą. Doskonała do wyciągania i holowania pojazdu. Trzeba tylko przestrzegać regułbezpieczeństwa, odpowiednio montować, najlepiej o fabryczne haki i ustalić język komunikacji między kierowcami.

Ubranie
w jesienno-zimowym okresie dobrze jest wozić ze sobą zapasowy zestaw ubrań, ciepłe buty, kurtkę, czapkę i rękawiczki. Wymiana koła,zakładanie łańcuchów, wykopywanie samochodu, czy nawet czekanie na pomoc w unieruchomionym samochodzie będzie dużo łatwiejsze, gdybędziemy doposażeni w dodatkową warstwę ciepła.

Pewne jest, że w samochodzie nie zmieścimy wyposażenia na każdą możliwą okoliczność. Jeśli jednak do&nnbsp;wyżej wymienionych dołożymy jeszcze latarkę i baton energetyczny, to na pewno będziemy lepiej przygotowani na nieoczekiwane.

POLECANE
POSTY:
Trenerzy normal reproduction low resolution

Dofinansowanie z UE do szkoleń

Miło nam poinformować, że mikro, małe i średnie firmy ponown...

15 kwietnia 2024
Trenerzy

Rabat 30% na drugi produkt!

Tylko w kwietniu! Serdecznie zapraszamy na wyjątkową promo...

10 kwietnia 2024
Trenerzy

Bezpłatny kurs jazdy na autostradzie

Škoda Auto Szkoła, jako partner Autostrady Wielkopolskiej S.A., zaprasza ...

7 listopada 2023